Materiały do pobrania

W ZAKRESIE WYCHOWANIA, PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA

Przedstawiam zbiór materiałów do samokształcenia się i pracy z uczniem kończącym szkołę podstawową lub stojącym przed wyborem kształcenia pomaturalnego. Materiały dotyczą doradztwa zawodowego, są usystematyzowanym zbiorem do pracy z indywidualnym uczniem, lub klasą. Wymagają zaangażowania uczniów, zapoznania się z załącznikami, uczestnictwa w warsztacie.
Prezentacja jest przeznaczona przede wszystkim dla nauczycieli, wychowawców klas, doradców zawodowych. Jest ona przypomnieniem podstawowych wiadomości o doradztwie zawodowym ze szczególnym zwróceniem uwagi na moralny aspekt doradzania.
Oczekuję na sugestie z Państwa strony co do przydatności prezentowanego materiału.
Przedstawiam Państwu kolejny materiał związany z trudnościami uczniów w przystosowaniu się do realiów szkoły, kontaktów interpersonalnych i brakiem umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Materiał dotyczy fobii szkolnej, nieuzasadnionego leku przed szkołą, rówieśnikami a przede wszystkim obniżaniu poczucia własnej wartości.
Prezentacja i przedstawione przypadki należy traktować głównie jako samodoskonalenie się i przyczynek do obserwacji uczniów, rozumienia ich zachowań i próby niesienia pomocy.
Prezentowany materiał jest kolejną propozycją samodoskonalenia się w kierunku asertywności i kontaktów interpersonalnych. Gry interpersonalne są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości, często utrudniają życie, powodują frustracje i obniżenie poczucia własnej wartości. Warto znać zasady jak radzić sobie w sytuacji, kiedy dopadnie nas taka gierka.
Materiał można wykorzystać do szkolenia rady pedagogicznej, bądź zespołu zadaniowego.

W ZAKRESIE JĘZYKA POLSKIEGO

W ZAKRESIE JĘZYKÓW OBCYCH

INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2022/2023 wraz z aneksem

 

INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka niemieckiego od roku szkolnego 2022/2023 wraz z aneksem

 

INFORMATOR o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego od roku szkolnego 2018/2019

 

INFORMATOR o egzaminie ósmoklasisty z języka niemieckiego od roku szkolnego 2018/2019

 

Prezentacje multimedialne

 

Egzamin maturalny – materiały

 

Podstawa programowa języki obce

 

Materiały szkoleniowe egzamin ósmoklasisty angielski

 

Linki do szkoleń

W ZAKRESIE MATEMATYKI

Polecane webinary PISTACJA TV – Powtórka przed egzaminami z matematyki dla uczniów oraz nauczycieli. Jak pracować z uczniem zdalnie podczas przygotowań do egzaminów w 2021 r. (Plik PDF, rozmiar 326 KB)

ZADANIA KONKURSOWE

Powiatowy Konkurs Matematyka w Języku Obcym

Zadania z kolejnych lat

I rok 2019

Plik pkmwjo2019.pdf

II rok 2020 (forma zdalna)

https://forms.office.com/e/Rb111LV0f1

III rok 2021 (forma zdalna)

https://forms.office.com/e/qxQ6XH3ENE?origin=lprLink

IV rok 2022

Plik pkmwjo2022.pdf

V rok 2023

Plik pkmwjo2023.pdf

LINKI DO CIEKAWYCH STRON INTERNETOWYCH
DLA NAUCZYCIELI I DLA UCZNIÓW
Konstrukcje geometryczne
Konstrukcje geometryczne (mathsisfun.com)
Algebra
Indeks algebry (mathsisfun.com)
Geometria
Geometria (mathsisfun.com)
Łamigłówki matematyczne i logiczne
Łamigłówki matematyczne i logiczne (mathsisfun.com)

LINKI DO FILMÓW, KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ
Historia matematyki – Język wszechświata
Dokument PL
https://youtu.be/uD1qppQ8MpM

Uczmy dla mistrzostwa, a nie dla wyników testów
Czy zdecydowałbyś się zbudować dom na niedokończonym fundamencie? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc poganiamy uczniów przez edukację, skoro nie zawsze pojmują podstawy? Tak, to skomplikowane, ale nauczyciel Sal Khan dzieli się swoim planem przekształcenia uczniów zmagających się z trudnościami w uczonych, pomagając im opanować koncepcje we własnym tempie.
Salman Khan: Uczmy opanowania materiału, nie zdobywania ocen | TED Talk

Twórcze podejście do zapewnienia dzieciom powodzenia w szkole
„Żeby dzieciom powodziło się w szkole, trzeba wyjść poza naukę czytania i pisania – trzeba nauczyć je, jak radzić sobie z emocjami, których doświadczają” – mówi dydaktyk Olympia Della Flora. W tej praktycznej prelekcji dzieli się z nami kreatywnymi sposobami na to, jak radzić sobie z uczniami, którzy mają trudności, a czasem wprost przeszkadzają w zajęciach. Do sposobów tych zalicza, np. wprowadzanie przerw na odpoczynek dla mózgu, śpiewanie piosenek, a nawet ćwiczenie jogi – wszystko to w ramach dostępnego budżetu i środków. „Małe zmiany mogą dać duże wyniki. Można zacząć od zaraz. Po prostu trzeba pomyśleć o tym, co się już ma, i to wykorzystać”.
Olympia Della Flora: Twórcze podejście do zapewnienia dzieciom powodzenia w szkole | TED Talk

Siła wiary, że można się zmienić.
Carol Dweck bada „rozwojowy sposób myślenia” – ideę, wedle której możemy zwiększyć możliwości naszego mózgu by się uczyć i rozwiązywać problemy. W swoim wystąpieniu autorka opisuje dwa sposoby myślenia o problemie, który jest nieco za trudny dla nas do rozwiązania. Nie jesteś zbyt bystry, żeby go rozwiązać czy … po prostu go jeszcze nie rozwiązałeś? Wspaniały wstęp do tego istotnego obszaru wiedzy.
Carol Dweck: Siła wiary, że można się zmienić. | TED Talk

ETYKA W ZAWODZIE NAUCZYCIELA

Zamieszczona prezentacja „Etyka w zawodzie nauczyciela” to typowy materiał do samodoskonalenia się, przemyśleń, wprowadzania zmian w swoim odczuciu bycia pedagogiem. Temat jest trudny, wymagający samoświadomości, rozumienia potrzeby zmian lub poszukiwania tożsamości, identyfikowania się z moralno – etycznymi dylematami.